Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Héctor Enrique Santos Hernández, S.D.B. †

Deceased

Archbishop Emeritus of Tegucigalpa


Events

DateAgeEventTitle
17 Sep 1917BornOcotepeque
1 Nov 194730.1Ordained PriestPriest of Salesians of Saint John Bosco
12 Sep 195841.0AppointedBishop of Santa Rosa de Copán, Honduras
12 Dec 195841.2Ordained BishopBishop of Santa Rosa de Copán, Honduras
18 May 196244.7AppointedArchbishop of Tegucigalpa, Honduras
8 Jan 199375.3RetiredArchbishop of Tegucigalpa, Honduras
10 May 200587.6DiedArchbishop Emeritus of Tegucigalpa, Honduras

MicroData Summary for Héctor Enrique Santos Hernández:
Archbishop Héctor Enrique Santos Hernández S.D.B. (born , died ) Archbishop Emeritus of Tegucigalpa

  • a priest for 57.5 years
  • a bishop for 46.4 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • c2+: CB
  • d: Le Petit Episcopologe, Issue 183, Necrology (back)

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2014
code: v2.9.7, 12 Jan 2014; data: 16 Feb 2014