Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Federico Lunardi

Deceased

Apostolic Nuncio to Paraguay

Titular Archbishop of Side


Events

DateAgeEventTitle
7 Dec 1880BornLivorno
30 Mar 190726.3Ordained PriestPriest
16 Nov 193655.9AppointedTitular Archbishop of Side
16 Nov 193655.9AppointedApostolic Nuncio to Bolivia
12 Dec 193656.0Ordained BishopTitular Archbishop of Side
31 Oct 193857.9AppointedApostolic Nuncio to Honduras
194867.1AppointedOfficial of the Secretariat of State
8 Jul 194968.6AppointedApostolic Nuncio to Paraguay
9 Nov 195473.9DiedApostolic Nuncio to Paraguay

MicroData Summary for Federico Lunardi:
Archbishop Federico Lunardi (born , died ) Apostolic Nuncio of Paraguay

  • a priest for 47.6 years
  • a bishop for 17.9 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1936, Number 88

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013