Catholic-Hierarchy DC

Vincenzo Cardinal Petra

Deceased

Cardinal-Bishop of Palestrina

Prefect of the Congregation for Propagation of the Faith

Major Penitentiary of the Apostolic Penitentiary


Events

DateAgeEventTitle
13 Nov 1662BornNapoli, Italy
2 Oct 171249.8Ordained PriestPriest
5 Oct 171249.8AppointedTitular Archbishop of Damascus
9 Oct 171249.9Ordained BishopTitular Archbishop of Damascus
20 Nov 172462.0Elevated to Cardinal
20 Dec 172462.1InstalledCardinal-Priest of Sant’Onofrio
10 Jan 172764.1AppointedPrefect of the Congregation for Propagation of the Faith
12 Jul 173067.6AppointedMajor Penitentiary of the Apostolic Penitentiary
11 Feb 173774.2AppointedCardinal-Priest of San Pietro in Vincoli
16 Sep 174077.8AppointedCardinal-Bishop of Palestrina
21 Mar 174784.3DiedCardinal-Bishop of Palestrina

MicroData Summary for Vincenzo Petra:
Vincenzo Cardinal Petra (born , died ) Cardinal-Bishop of Palestrina

  • a priest for 34.4 years
  • a bishop for 34.4 years
  • a cardinal for 22.3 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b: The Cardinals of the Holy Roman Church, 20 Nov 1724
  • b/c2+: Les Ordinations ╔piscopales, Year 1712, Number 13
  • b: Hierarchia Catholica, Volume 5, Page 180

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2015
Code: web_b, v3.0.7, 19 Jun 2015; Data: 6 Jul 2015