Catholic-Hierarchy DC

Archbishop José Palmeira Lessa

Archbishop of Aracajú, Sergipe


Events

DateAgeEventTitle
18 Jan 1942 BornCoruripe
3 Jul 196826.5Ordained PriestPriest
21 Jun 198240.4AppointedAuxiliary Bishop of São Sebastião do Rio de Janeiro, Brazil
21 Jun 198240.4AppointedTitular Bishop of Sita
24 Aug 198240.6Ordained BishopTitular Bishop of Sita
30 Oct 198745.8AppointedBishop of Propriá, Sergipe, Brazil
6 Dec 199654.9AppointedCoadjutor Archbishop of Aracajú, Sergipe, Brazil
26 Aug 199856.6SucceededArchbishop of Aracajú, Sergipe, Brazil

MicroData Summary for José Palmeira Lessa:
Archbishop José Palmeira Lessa (born ) Archbishop of Aracajú

Please contact the Archbishop through the Archdiocese of Aracajú.

  • a priest for years
  • a bishop for years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • ob/c2: Le Petit Episcopologe, Issue 211, Deceased Cardinals (back)

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2014
code: v2.9.8, 8 Mar 2014; data: 19 Mar 2014