Catholic-Hierarchy DC

Bishop Valdemir Vicente Andrade Santos

Auxiliary Bishop of Fortaleza, Ceara, Brazil

Titular Bishop of Castabala


Events

DateAgeEventTitle
5 Jan 1973 Born
24 Aug 200128.6Ordained PriestPriest of Aracajú, Sergipe, Brazil
11 Jul 201845.5AppointedAuxiliary Bishop of Fortaleza, Ceara, Brazil
11 Jul 201845.5AppointedTitular Bishop of Castabala
24 Aug 201845.6Ordained BishopTitular Bishop of Castabala

MicroData Summary for Valdemir Vicente Andrade Santos
Bishop Valdemir Vicente Andrade Santos (born ) Auxiliary Bishop of Fortaleza

EventPlace
Birth PlaceAracuju, Archdiocese of Aracajú, Sergipe
Ordained BishopNossa Senhora de Lourdes, Church, Aracuju, Archdiocese of Aracajú, Sergipe

Please contact the Bishop through the Archdiocese of Fortaleza.

  • a priest for years
  • a bishop for years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b: Bollettino, 11 Jul 2018
  • ob/c2: CB, 11 Jul 2018
  • c34: CB, 15 Aug 2018

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2018
Code: web_b, v3.1.9, 28 Apr 2018; Data: 24 Aug 2018

Quantcast