Catholic-Hierarchy DC

Bishop Vincentas Padolskis

Deceased

Coadjutor Bishop Emeritus of Vilkaviškis

Titular Bishop of Laranda


Events

DateAgeEventTitle
21 Apr 1904BornVirbalis
21 Aug 192723.3Ordained PriestPriest
18 Jul 194036.2AppointedAuxiliary Bishop of Vilkaviškis, Lithuania
18 Jul 194036.2AppointedTitular Bishop of Laranda
4 Aug 194036.3Ordained BishopTitular Bishop of Laranda
Jul 194440.2AppointedCoadjutor Bishop of Vilkaviškis, Lithuania
195045.7ResignedCoadjutor Bishop of Vilkaviškis, Lithuania
6 May 196056.0DiedCoadjutor Bishop Emeritus of Vilkaviškis, Lithuania

MicroData Summary for Vincentas Padolskis:
Bishop Vincentas Padolskis (born , died ) Coadjutor Bishop Emeritus of Vilkaviškis

  • a priest for 32.7 years
  • a bishop for 19.8 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1940, Number 47

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013