Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Francisco Ricardo Oves Fernández

Deceased

Archbishop Emeritus of San Cristobal de la Habana


Events

DateAgeEventTitle
4 Oct 1928BornCamagüey
13 Apr 195223.5Ordained PriestPriest of Santiago de Cuba
25 Apr 196940.6AppointedAuxiliary Bishop of Cienfuegos, Cuba
25 Apr 196940.6AppointedTitular Bishop of Montecorvino
16 Jul 196940.8Ordained BishopTitular Bishop of Montecorvino
26 Jan 197041.3AppointedArchbishop of San Cristobal de la Habana, Cuba
28 Mar 198152.5ResignedArchbishop of San Cristobal de la Habana, Cuba
4 Dec 199062.2DiedArchbishop Emeritus of San Cristobal de la Habana, Cuba

MicroData Summary for Francisco Ricardo Oves Fernández:
Archbishop Francisco Ricardo Oves Fernández (born , died ) Archbishop Emeritus of San Cristobal de la Habana

  • a priest for 38.6 years
  • a bishop for 21.4 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • d: Le Petit Episcopologe, Issue 125

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013