Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Emanuele Clarizio

Deceased

President Emeritus of the Administration of the Patrimony of the Apostolic See

Titular Archbishop of Antium


Events

DateAgeEventTitle
18 May 1911BornMilano
7 Dec 193322.6Ordained PriestPriest of Roma {Rome}, Italy
5 Oct 196150.4AppointedTitular Archbishop of Claudiopolis in Isauria
5 Oct 196150.4AppointedApostolic Nuncio to Dominican Republic
29 Oct 196150.4Ordained BishopTitular Archbishop of Claudiopolis in Isauria
12 Jun 196756.1AppointedApostolic Delegate to Canada
14 Jun 196958.1AppointedTitular Archbishop of Antium
14 Jun 196958.1AppointedApostolic Pro-Nuncio to Canada
19 Mar 197058.8AppointedPro-Prefect of the Pontifical Council for Pastoral Care of Migrants and Itinerant People
17 Nov 198271.5AppointedPresident of the Administration of the Patrimony of the Apostolic See
18 Sep 198675.3ResignedPro-Prefect of the Pontifical Council for Pastoral Care of Migrants and Itinerant People
20 Dec 199281.6RetiredPresident of the Administration of the Patrimony of the Apostolic See
16 Apr 200189.9DiedPresident Emeritus of the Administration of the Patrimony of the Apostolic See

MicroData Summary for Emanuele Clarizio:
Archbishop Emanuele Clarizio (born , died ) President Emeritus of Administration of the Patrimony of the Apostolic See

  • a priest for 67.4 years
  • a bishop for 39.5 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • c2+: CB
  • d: Le Petit Episcopologe, Issue 166, Necrology (back)

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013