Catholic-Hierarchy DC

Bishop Louis Marie Henri Mazerat

Deceased

Bishop Emeritus of Angers, France


Events

DateAgeEventTitle
1 Aug 1903Born
19 Dec 193128.3Ordained DeaconDeacon of Paris, France
29 Jun 193228.9Ordained PriestPriest of Paris, France
1 Sep 195855.0AppointedCoadjutor Bishop of Fréjus-Toulon, France
1 Sep 195855.0AppointedTitular Bishop of Etenna
25 Nov 195855.3Ordained BishopTitular Bishop of Etenna
30 Jun 196056.9SucceededBishop of Fréjus-Toulon, France
11 Dec 196158.3AppointedBishop of Angers, France
5 Jul 197470.9ResignedBishop of Angers, France
14 Sep 198683.1DiedBishop Emeritus of Angers, France

MicroData Summary for Louis Marie Henri Mazerat
Bishop Louis Marie Henri Mazerat (born , died ) Bishop Emeritus of Angers

EventPlace
Birth PlaceSaint Amand Montrond, Archdiocese of Bourges
Ordained DeaconSaint-Sulpice, Church, Paris, Archdiocese of Paris
Ordained PriestSaint-Sulpice, Church, Paris, Archdiocese of Paris
Ordained BishopNotre-Dame, Cathedral, Paris, Archdiocese of Paris
Death PlaceParis, Archdiocese of Paris

  • a priest for 54.2 years
  • a bishop for 27.8 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • c2+: LC
  • s: CB, 15 Dec 2011
  • od/c01/loc: AJ, 17 Jul 2018

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2018
Code: web_b, v3.1.9, 28 Apr 2018; Data: 21 Jul 2018

Quantcast