Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Nicholas Mang Thang

Archbishop of Mandalay


Events

DateAgeEventTitle
18 May 1943 BornMindat
28 Mar 197329.9Ordained PriestPriest of Mandalay, Myanmar
21 Jun 198845.1AppointedAuxiliary Bishop of Mandalay, Myanmar
21 Jun 198845.1AppointedTitular Bishop of Flenucleta
15 Jan 198945.7Ordained BishopTitular Bishop of Flenucleta
21 Nov 199249.5AppointedBishop of Hakha, Myanmar
30 Nov 201168.5AppointedCoadjutor Archbishop of Mandalay, Myanmar
30 Nov 201168.5AppointedApostolic Administrator of Hakha, Myanmar
19 Oct 201370.4ResignedApostolic Administrator of Hakha, Myanmar
3 Apr 201470.9SucceededArchbishop of Mandalay, Myanmar

MicroData Summary for Nicholas Mang Thang:
Archbishop Nicholas Mang Thang (born ) Archbishop of Mandalay

Please contact the Archbishop through the Archdiocese of Mandalay.

  • a priest for years
  • a bishop for years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • ob/c2+: Le Petit Episcopologe, Issue 113, Number 10,036
  • c34: Le Petit Episcopologe, Issue 114, Additions/Corrections (front)
  • ab: Bollettino, 30 Nov 2011
  • s: Bollettino, 3 Apr 2014

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2014
code: v2.9.8, 8 Mar 2014; data: 3 Apr 2014