Catholic-Hierarchy DC

Bishop Lucius Hre Kung

Bishop of Hakha


Events

DateAgeEventTitle
4 Feb 1959 BornHnaring
23 Feb 198930.1Ordained PriestPriest of Hakha, Myanmar
19 Oct 201354.7AppointedBishop of Hakha, Myanmar
2 Feb 201455.0Ordained BishopBishop of Hakha, Myanmar

MicroData Summary for Lucius Hre Kung:
Bishop Lucius Hre Kung (born ) Bishop of Hakha

Please contact the Bishop through the Diocese of Hakha.

  • a priest for years
  • a bishop for years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b: Bollettino, 19 Oct 2013
  • ob: CB, 12 Jan 2014
  • c2+: CB, 2 Feb 2014

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2014
code: v2.9.7, 12 Jan 2014; data: 3 Feb 2014