Catholic-Hierarchy DC

Bishop Pierre Mamie

Deceased

Bishop Emeritus of Lausanne, Genève et Fribourg (Freiburg)


Events

DateAgeEventTitle
4 Mar 1920BornLa Chaux-de-Fonds
7 Jul 194626.3Ordained PriestPriest of Lausanne, Genève et Fribourg (Freiburg), Switzerland
15 Jul 196848.4AppointedAuxiliary Bishop of Lausanne, Genève et Fribourg (Freiburg), Switzerland
15 Jul 196848.4AppointedTitular Bishop of Otriculum
6 Oct 196848.6Ordained BishopTitular Bishop of Otriculum
29 Dec 197050.8AppointedBishop of Lausanne, Genève et Fribourg (Freiburg), Switzerland
9 Nov 199575.7RetiredBishop of Lausanne, Genève et Fribourg (Freiburg), Switzerland
14 Mar 200888.0DiedBishop Emeritus of Lausanne, Genève et Fribourg (Freiburg), Switzerland

MicroData Summary for Pierre Mamie:
Bishop Pierre Mamie (born , died ) Bishop Emeritus of Lausanne, Genève et Fribourg (Freiburg)

  • a priest for 61.7 years
  • a bishop for 39.4 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • d: CB
  • d: Le Petit Episcopologe, Issue 196, Necrology (back)

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013