Catholic-Hierarchy DC

Bishop Gabriel Bullet

Deceased

Auxiliary Bishop Emeritus of Lausanne, Genève et Fribourg (Freiburg)

Titular Bishop of Glavinitza


Events

DateAgeEventTitle
22 Mar 1921BornEstavayer-Le-Lac
8 Jul 194524.3Ordained PriestPriest of Lausanne, Genève et Fribourg (Freiburg), Switzerland
29 Dec 197049.8AppointedAuxiliary Bishop of Lausanne, Genève et Fribourg (Freiburg), Switzerland
29 Dec 197049.8AppointedTitular Bishop of Glavinitza
6 Feb 197149.9Ordained BishopTitular Bishop of Glavinitza
16 Nov 199372.7ResignedAuxiliary Bishop of Lausanne, Genève et Fribourg (Freiburg), Switzerland
7 Sep 201190.5DiedAuxiliary Bishop Emeritus of Lausanne, Genève et Fribourg (Freiburg), Switzerland

MicroData Summary for Gabriel Bullet:
Bishop Gabriel Bullet (born , died ) Auxiliary Bishop Emeritus of Lausanne, Genève et Fribourg (Freiburg)

  • a priest for 66.2 years
  • a bishop for 40.6 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • d: CB, 8 Sep 2011
  • d: Le Petit Episcopologe, Issue 208, Necrology (back)

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013