Catholic-Hierarchy DC

Archbishop John Joseph Maguire

Deceased

Coadjutor Archbishop Emeritus of New York, New York

Titular Archbishop of Tabalta


Events

DateAgeEventTitle
11 Dec 1904BornNew York
22 Dec 192824.0Ordained PriestPriest of New York, New York, USA
16 May 195954.4AppointedAuxiliary Bishop of New York, New York, USA
16 May 195954.4AppointedTitular Bishop of Antiphrae
29 Jun 195954.5Ordained BishopTitular Bishop of Antiphrae
15 Sep 196560.8AppointedCoadjutor Archbishop of New York, New York, USA
15 Sep 196560.8AppointedTitular Archbishop of Tabalta
8 Jan 198075.1RetiredCoadjutor Archbishop of New York, New York, USA
6 Jul 198984.6DiedCoadjutor Archbishop Emeritus of New York, New York, USA

MicroData Summary for John Joseph Maguire:
Archbishop John Joseph Maguire (born , died ) Coadjutor Archbishop Emeritus of New York

  • a priest for 60.5 years
  • a bishop for 30.0 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • d: Le Petit Episcopologe, Issue 120
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1959, Number 61

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013