Catholic-Hierarchy DC

Bishop William Francis Kupfer, M.M. †

Deceased

Bishop Emeritus of Taichung


Events

DateAgeEventTitle
28 Jan 1909BornBrooklyn, NY, USA
192818.9ProfessedMember of Catholic Foreign Mission Society of America
11 Jun 193324.4Ordained PriestPriest of Catholic Foreign Mission Society of America
26 Jan 195142.0AppointedPrefect of Taichung, Taiwan
16 Apr 196253.2AppointedBishop of Taichung, Taiwan
25 Jul 196253.5Ordained BishopBishop of Taichung, Taiwan
25 Jun 198677.4RetiredBishop of Taichung, Taiwan
2 Jan 199888.9DiedBishop Emeritus of Taichung, Taiwan

MicroData Summary for William Francis Kupfer:
Bishop William Francis Kupfer M.M. (born , died ) Bishop Emeritus of Taichung

  • a priest for 64.6 years
  • a bishop for 35.4 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • c2+: CB
  • d: Le Petit Episcopologe, Issue 154, Necrology (back)
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1962, Number 104

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013