Catholic-Hierarchy DC

Bishop Alessandro Maggiolini

Deceased

Bishop Emeritus of Como


Events

DateAgeEventTitle
15 Jul 1931BornBareggio
26 Jun 195523.9Ordained PriestPriest of Milano {Milan}, Italy
7 Apr 198351.7AppointedBishop of Carpi, Italy
29 May 198351.9Ordained BishopBishop of Carpi, Italy
31 Jan 198957.5AppointedBishop of Como, Italy
2 Dec 200675.4RetiredBishop of Como, Italy
11 Nov 200877.3DiedBishop Emeritus of Como, Italy

MicroData Summary for Alessandro Maggiolini:
Bishop Alessandro Maggiolini (born , died ) Bishop Emeritus of Como

  • a priest for 53.4 years
  • a bishop for 25.5 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • r: Bollettino, 2 Dec 2006
  • d: CB
  • ob/c2: Le Petit Episcopologe, Issue 133
  • d: Le Petit Episcopologe, Issue 196, Necrology (back)

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013