Catholic-Hierarchy DC

Bishop Federico Bonifacio Madersbacher Gasteiger, O.F.M. †

Deceased

Bishop Emeritus of San Ignacio de Velasco


Events

DateAgeEventTitle
8 Jan 1919BornMatrei am Brenner, Austria
19 Dec 194728.9Ordained PriestPriest of Order of Friars Minor
9 Apr 197051.2AppointedCoadjutor Vicar Apostolic of Chiquitos, Bolivia
9 Apr 197051.2AppointedTitular Bishop of Bulla
30 Aug 197051.6Ordained BishopTitular Bishop of Bulla
21 Aug 197455.6SucceededVicar Apostolic of Chiquitos, Bolivia
3 Nov 199475.8AppointedBishop of San Ignacio de Velasco, Bolivia
29 Jul 199576.5RetiredBishop of San Ignacio de Velasco, Bolivia
28 Apr 200788.3DiedBishop Emeritus of San Ignacio de Velasco, Bolivia

MicroData Summary for Federico Bonifacio Madersbacher Gasteiger
Bishop Federico Bonifacio Madersbacher Gasteiger O.F.M. (born , died ) Bishop Emeritus of San Ignacio de Velasco

  • a priest for 59.3 years
  • a bishop for 36.6 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • d: CB
  • d: Le Petit Episcopologe, Issue 191, Necrology (back)

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2016
Code: web_b, v3.1.4, 5 May 2016; Data: 4 Nov 2016