Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Andreas Rohracher

Deceased

Archbishop Emeritus of Salzburg


Events

DateAgeEventTitle
31 May 1892BornLienz
25 May 191523.0Ordained PriestPriest of Gurk, Austria
21 Jul 193341.1AppointedAuxiliary Bishop of Gurk, Austria
21 Jul 193341.1AppointedTitular Bishop of Isba
15 Oct 193341.4Ordained BishopTitular Bishop of Isba
3 Feb 194350.7SelectedArchbishop of Salzburg, Austria
1 May 194350.9ConfirmedArchbishop of Salzburg, Austria
10 Oct 194351.4InstalledArchbishop of Salzburg, Austria
30 Jun 196977.1RetiredArchbishop of Salzburg, Austria
30 Jun 196977.1AppointedTitular Archbishop of Vibo
19 Nov 197078.5ResignedTitular Archbishop of Vibo
6 Aug 197684.2DiedArchbishop Emeritus of Salzburg, Austria

MicroData Summary for Andreas Rohracher:
Archbishop Andreas Rohracher (born , died ) Archbishop Emeritus of Salzburg

  • a priest for 61.2 years
  • a bishop for 42.8 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b/c2+: Revue des Ordinations ╔piscopales, Issue 1933, Number 70

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013