Catholic-Hierarchy DC

Archbishop James Michael Liston

Deceased

Bishop Emeritus of Auckland

Titular Archbishop of Domnach Sechnaill


Events

DateAgeEventTitle
9 Jun 1881BornDunedin
31 Jan 190422.6Ordained PriestPriest of Dunedin, New Zealand
22 Apr 192038.9AppointedCoadjutor Bishop of Auckland, New Zealand
22 Apr 192038.9AppointedTitular Bishop of Olympus (Olimpus)
12 Dec 192039.5Ordained BishopTitular Bishop of Olympus (Olimpus)
9 Dec 192948.5SucceededBishop of Auckland, New Zealand
16 Nov 195372.4AppointedArchbishop (Personal Title) of Auckland, New Zealand
7 Mar 197088.7RetiredBishop of Auckland, New Zealand
7 Mar 197088.7AppointedTitular Archbishop of Domnach Sechnaill
8 Jul 197695.1DiedBishop Emeritus of Auckland, New Zealand

MicroData Summary for James Michael Liston:
Archbishop James Michael Liston (born , died ) Bishop Emeritus of Auckland

  • a priest for 72.4 years
  • a bishop for 55.6 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • ob: Le Petit Episcopologe, Issue 160, Additions/Corrections (front)
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1920, Number 75
  • b/c2: Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi, Volume 9, Page 72

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013