Catholic-Hierarchy DC

Archbishop François-Wolff Ligondé

Deceased

Archbishop Emeritus of Port-au-Prince


Events

DateAgeEventTitle
17 Jan 1928BornLes Cayes
11 Jul 195426.5Ordained PriestPriest
20 Aug 196638.6AppointedArchbishop of Port-au-Prince, Haïti
28 Oct 196638.8Ordained BishopArchbishop of Port-au-Prince, Haïti
1 Mar 200880.1RetiredArchbishop of Port-au-Prince, Haïti
8 Apr 201385.2DiedArchbishop Emeritus of Port-au-Prince, Haïti

MicroData Summary for François-Wolff Ligondé:
Archbishop François-Wolff Ligondé (born , died ) Archbishop Emeritus of Port-au-Prince

  • a priest for 58.7 years
  • a bishop for 46.4 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • r: Bollettino, 1 Mar 2008
  • d: CB, 8 Apr 2013

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013