Catholic-Hierarchy DC

Archbishop François Gayot, S.M.M. †

Deceased

Archbishop Emeritus of Cap-Haïtien


Events

DateAgeEventTitle
17 Jul 1927BornSaint-Louis-du-Nord
7 Feb 195426.6Ordained PriestPriest of Missionaries of the Company of Mary
22 Nov 197447.3AppointedBishop of Cap-Haïtien, Haïti
2 Feb 197547.5Ordained BishopBishop of Cap-Haïtien, Haïti
7 Apr 198860.7AppointedArchbishop of Cap-Haïtien, Haïti
24 Jul 198861.0InstalledArchbishop of Cap-Haïtien, Haïti
5 Nov 200376.3RetiredArchbishop of Cap-Haïtien, Haïti
16 Dec 201083.4DiedArchbishop Emeritus of Cap-Haïtien, Haïti

MicroData Summary for François Gayot:
Archbishop François Gayot S.M.M. (born , died ) Archbishop Emeritus of Cap-Haïtien

  • a priest for 56.9 years
  • a bishop for 35.9 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • d: CB
  • d: Le Petit Episcopologe, Issue 204, Necrology (back)

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013