Catholic-Hierarchy DC

Bishop Michael Pearse Lacey

Deceased

Auxiliary Bishop Emeritus of Toronto, Ontario, Canada

Titular Bishop of Diano


Events

DateAgeEventTitle
26 Nov 1916Born
23 May 194326.4Ordained PriestPriest of Toronto, Ontario, Canada
3 May 197962.4AppointedAuxiliary Bishop of Toronto, Ontario, Canada
3 May 197962.4AppointedTitular Bishop of Diano
21 Jun 197962.5Ordained BishopTitular Bishop of Diano
31 May 199376.5RetiredAuxiliary Bishop of Toronto, Ontario, Canada
2 Apr 201497.3DiedAuxiliary Bishop Emeritus of Toronto, Ontario, Canada

MicroData Summary for Michael Pearse Lacey
Bishop Michael Pearse Lacey (born , died ) Auxiliary Bishop Emeritus of Toronto

EventPlace
Birth PlaceToronto, Archdiocese of Toronto, Ontario
Ordained BishopConvention Center, Toronto, Archdiocese of Toronto, Ontario

  • a priest for 70.8 years
  • a bishop for 34.7 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • ob/c2: Le Petit Episcopologe, Issue 171, Deceased Cardinals (back)
  • d: CB, 3 Apr 2014
  • d: Le Petit Episcopologe, Issue 221, Necrology (back)
  • ob/c2+: Le Petit Episcopologe, Issue 55, Number 4,033

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current Only | Titular | Vacant | Structured View
Events: Overview | Recent | by Date | by Year | Necrology
Ad Limina | Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2020
Code: web_b, v3.3.0, 24 Sep 2020; Data: 18 Nov 2020

Quantcast