Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Philip Francis Pocock

Deceased

Archbishop Emeritus of Toronto, Ontario


Events

DateAgeEventTitle
2 Jul 1906BornSt. Thomas
14 Jun 193023.9Ordained PriestPriest
7 Apr 194437.8AppointedBishop of Saskatoon, Saskatchewan, Canada
29 Jun 194438.0Ordained BishopBishop of Saskatoon, Saskatchewan, Canada
6 Aug 195145.1AppointedCoadjutor Archbishop of Winnipeg, Manitoba, Canada
6 Aug 195145.1AppointedTitular Archbishop of Aprus
14 Jan 195245.5SucceededArchbishop of Winnipeg, Manitoba, Canada
18 Feb 196154.6AppointedCoadjutor Archbishop of Toronto, Ontario, Canada
18 Feb 196154.6AppointedTitular Archbishop of Isauropolis
30 Mar 197164.7SucceededArchbishop of Toronto, Ontario, Canada
27 Apr 197871.8ResignedArchbishop of Toronto, Ontario, Canada
6 Sep 198478.2DiedArchbishop Emeritus of Toronto, Ontario, Canada

MicroData Summary for Philip Francis Pocock:
Archbishop Philip Francis Pocock (born , died ) Archbishop Emeritus of Toronto

  • a priest for 54.2 years
  • a bishop for 40.2 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1944, Number 31

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2014
code: v2.9.8, 8 Mar 2014; data: 4 Apr 2014