Catholic-Hierarchy DC

Archbishop John Joseph Keane

Deceased

Archbishop Emeritus of Dubuque, Iowa

Titular Archbishop of Cius


Events

DateAgeEventTitle
12 Sep 1839BornKillbarn, Ireland
2 Jul 186626.8Ordained PriestPriest of Baltimore, Maryland, USA
26 Mar 187838.5AppointedBishop of Richmond, Virginia, USA
25 Aug 187839.0Ordained BishopBishop of Richmond, Virginia, USA
12 Aug 1888³48.9ResignedBishop of Richmond, Virginia, USA
14 Aug 188848.9AppointedTitular Bishop of Iasus
29 Jan 189757.4AppointedTitular Archbishop of Damascus
24 Jul 190060.9AppointedArchbishop of Dubuque, Iowa, USA
28 Apr 191171.6ResignedArchbishop of Dubuque, Iowa, USA
28 Apr 191171.6AppointedTitular Archbishop of Cius
27 Jun 191878.8DiedArchbishop Emeritus of Dubuque, Iowa, USA

Note(s): ³ Day Uncertain

MicroData Summary for John Joseph Keane:
Archbishop John Joseph Keane (born , died ) Archbishop Emeritus of Dubuque

  • a priest for 52.0 years
  • a bishop for 39.8 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b: Annuario Pontificio, Year 1913
  • b: Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi, Volume 8, Page 238, and Page 253
  • b/c2: Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi, Volume 8, Page 316, and Page 482

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013