Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Antonio Valentini

Deceased

Archbishop Emeritus of Chieti-Vasto


Events

DateAgeEventTitle
27 Jun 1921BornChieti
15 Jul 194524.0Ordained PriestPriest
17 Oct 197756.3AppointedBishop of Trivento, Italy
26 Dec 197756.4Ordained BishopBishop of Trivento, Italy
31 Dec 198463.5AppointedArchbishop of Chieti, Italy
30 Sep 199372.2ResignedArchbishop of Chieti-Vasto, Italy
18 Mar 200179.7DiedArchbishop Emeritus of Chieti-Vasto, Italy

MicroData Summary for Antonio Valentini:
Archbishop Antonio Valentini (born , died ) Archbishop Emeritus of Chieti-Vasto

  • a priest for 55.6 years
  • a bishop for 23.2 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • ob/c2: Le Petit Episcopologe, Issue 133
  • d: Le Petit Episcopologe, Issue 166, Necrology (back)

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2015
Code: web_b, v3.0.6, 2 May 2015; Data: 9 Jun 2015