Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Bonifatius Haushiku, I.C.P. †

Deceased

Archbishop of Windhoek

Note/Previous Titular See: (Servi di Cristo Sacerdote)


Events

DateAgeEventTitle
1935BornSambiu
29 Jun 196631.5Ordained PriestPriest of Other
15 Nov 197843.9AppointedAuxiliary Bishop of Windhoek, Namibia
15 Nov 197843.9AppointedTitular Bishop of Troyna
27 Jan 197944.1Ordained BishopTitular Bishop of Troyna
29 Nov 198045.9AppointedVicar Apostolic of Windhoek, Namibia
14 Mar 199459.2AppointedArchbishop of Windhoek, Namibia
12 Jun 200267.4DiedArchbishop of Windhoek, Namibia

MicroData Summary for Bonifatius Haushiku:
Archbishop Bonifatius Haushiku I.C.P. (died ) Archbishop of Windhoek

  • a priest for 36.0 years
  • a bishop for 23.4 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • d: Le Petit Episcopologe, Issue 169, Necrology (back)

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013