Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Alfonso Liguori Morapeli, O.M.I. †

Deceased

Archbishop of Maseru


Events

DateAgeEventTitle
25 May 1929BornHa Motebang
14 Dec 195829.6Ordained PriestPriest of Oblates of Mary Immaculate
13 Apr 196737.9AppointedArchbishop of Maseru, Lesotho
29 Jun 196738.1Ordained BishopArchbishop of Maseru, Lesotho
18 Jun 196839.1AppointedApostolic Administrator of Leribe, Lesotho
Jul 197041.1ResignedApostolic Administrator of Leribe, Lesotho
17 May 198960.0DiedArchbishop of Maseru, Lesotho

MicroData Summary for Alfonso Liguori Morapeli:
Archbishop Alfonso Liguori Morapeli O.M.I. (born , died ) Archbishop of Maseru

  • a priest for 30.4 years
  • a bishop for 21.9 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • d: Le Petit Episcopologe, Issue 120
  • ob/c2: Le Petit Episcopologe, Issue 138

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2014
code: v2.9.7, 12 Jan 2014; data: 11 Feb 2014