Catholic-Hierarchy DC

Stéphanos II (Andraos) Cardinal Ghattas, C.M. †

Deceased

Patriarch Emeritus of Alexandria {Alessandria} (Coptic)


Events

DateAgeEventTitle
16 Jan 1920BornCheikh Zein-el-Dine
25 Mar 194424.2Ordained PriestPriest of Congregation of the Mission
8 May 196747.3AppointedBishop of Luqsor {Tebe} (Coptic), Egypt
9 Jun 196747.4Ordained BishopBishop of Luqsor {Tebe} (Coptic), Egypt
9 Jun 198666.4AppointedPatriarch of Alexandria {Alessandria} (Coptic), Egypt
9 Jun 198666.4AppointedBishop of Alexandria {Alessandria} (Coptic), Egypt
21 Feb 200181.1Elevated to Cardinal
27 Mar 200686.2RetiredPatriarch of Alexandria {Alessandria} (Coptic), Egypt
27 Mar 200686.2RetiredBishop of Alexandria {Alessandria} (Coptic), Egypt
20 Jan 200989.0DiedPatriarch Emeritus of Alexandria {Alessandria} (Coptic), Egypt

MicroData Summary for Stéphanos II (Andraos) Ghattas:
Stéphanos II (Andraos) Cardinal Ghattas C.M. (born , died ) Patriarch Emeritus of Alexandria {Alessandria}

  • a priest for 64.8 years
  • a bishop for 41.6 years
  • a cardinal for 7.9 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • r: Bollettino, 3 Apr 2006
  • d: JPG
  • ob/c2: Le Petit Episcopologe, Issue 105, Deceased Cardinals (back)
  • ob: Le Petit Episcopologe, Issue 127
  • ob/c2/d: Le Petit Episcopologe, Issue 197, Deceased Cardinals (back)
  • d: Le Petit Episcopologe, Issue 200, Necrology (back)

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2014
code: v2.9.8, 8 Mar 2014; data: 12 Aug 2014