Catholic-Hierarchy DC

Bishop Morkos Hakim, O.F.M. †

Deceased

Bishop Emeritus of Sohag (Coptic)


Events

DateAgeEventTitle
11 Nov 1930BornAbusir
26 Jun 195524.6Ordained PriestPriest of Order of Friars Minor
26 May 198251.5AppointedBishop of Sohag (Coptic), Egypt
6 Jun 198251.6Ordained BishopBishop of Sohag (Coptic), Egypt
9 Aug 200372.7ResignedBishop of Sohag (Coptic), Egypt
11 Aug 201483.8DiedBishop Emeritus of Sohag (Coptic), Egypt

MicroData Summary for Morkos Hakim:
Bishop Morkos Hakim O.F.M. (born , died ) Bishop Emeritus of Sohag

  • a priest for 59.1 years
  • a bishop for 32.2 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • d: CB, 11 Aug 2014

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2014
code: v2.9.8, 8 Mar 2014; data: 12 Aug 2014