Catholic-Hierarchy DC

Bishop Aghnatios Elias Yaacoub, S.J. †

Deceased

Bishop of Luqsor {Tebe} (Coptic)


Events

DateAgeEventTitle
27 Jun 1923BornMinya
9 Jun 194623.0Ordained PriestPriest of Society of Jesus
19 May 198359.9AppointedCoadjutor Bishop of Assiut {Lycopolis} (Coptic), Egypt
24 Jun 198360.0Ordained BishopCoadjutor Bishop of Assiut {Lycopolis} (Coptic), Egypt
15 Jul 198663.1AppointedBishop of Luqsor {Tebe} (Coptic), Egypt
12 Mar 199470.7DiedBishop of Luqsor {Tebe} (Coptic), Egypt

MicroData Summary for Aghnatios Elias Yaacoub:
Bishop Aghnatios Elias Yaacoub S.J. (born , died ) Bishop of Luqsor {Tebe}

  • a priest for 47.8 years
  • a bishop for 10.7 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • ob/c2: Le Petit Episcopologe, Issue 105, Deceased Cardinals (back)
  • d: Le Petit Episcopologe, Issue 141, Necrology (back)

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013