Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Leopold Maximilian von Firmian (Frimian)

Deceased

Archbishop of Wien {Vienna}


Events

DateAgeEventTitle
11 Oct 1766BornTrento, Italy
8 Sep 179225.9Ordained DeaconDeacon of Salzburg, Austria
23 Sep 179225.9Ordained PriestPriest of Salzburg, Austria
24 Jul 179730.7AppointedAuxiliary Bishop of Passau, Germany
24 Jul 179730.7AppointedTitular Bishop of Tiberias
5 Nov 179731.0Ordained BishopTitular Bishop of Tiberias
23 Nov 180034.1AppointedBishop of Lavant, Slovenia
25 Jan 182255.2SelectedArchbishop of Wien {Vienna}, Austria
19 Apr 182255.5ConfirmedArchbishop of Wien {Vienna}, Austria
6 Jun 182255.6InstalledArchbishop of Wien {Vienna}, Austria
29 Nov 183165.1DiedArchbishop of Wien {Vienna}, Austria

MicroData Summary for Leopold Maximilian von Firmian (Frimian)
Archbishop Leopold Maximilian von Firmian (Frimian) (born , died ) Archbishop of Wien {Vienna}

  • a priest for 39.1 years
  • a bishop for 34.0 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b: Hierarchia Catholica, Volume 7, Page 233, and Page 396
  • b/c2: Hierarchia Catholica, Volume 6, Page 407, and Page 453
  • b/c2+: Le Petit Episcopologe, Issue 225, Number 18,630
  • ob/c2+: ATh
  • b/c2: Les Ordinations Épiscopales, Year 1797, Number 18

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2016
Code: web_b, v3.1.4, 5 May 2016; Data: 18 Jun 2016