Catholic-Hierarchy DC

Bishop Agostino Ferrari Toniolo

Deceased

Official Emeritus of the Roman Curia - Other

Titular Bishop of Tarasa in Byzacena


Events

DateAgeEventTitle
2 Aug 1917BornPieve di Soligno, Italy
6 Jul 194123.9Ordained PriestPriest of Venezia {Venice}, Italy
23 Jan 196749.5AppointedAuxiliary Bishop of Perugia, Italy
23 Jan 196749.5AppointedTitular Bishop of Tarasa in Byzacena
18 Mar 196749.6Ordained BishopTitular Bishop of Tarasa in Byzacena
23 Apr 196951.7AppointedPro-President of the Pontifical Council for Social Communications
8 Sep 197154.1AppointedOfficial of the Roman Curia - Other
1 Oct 199275.2RetiredOfficial of the Roman Curia - Other
13 Nov 200487.3DiedOfficial Emeritus of the Roman Curia - Other

MicroData Summary for Agostino Ferrari Toniolo:
Bishop Agostino Ferrari Toniolo (born , died ) Official Emeritus of Roman Curia - Other

  • a priest for 63.4 years
  • a bishop for 37.7 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • d: Le Petit Episcopologe, Issue 177, Necrology (back)

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013