Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Raffaele Baratta

Deceased

Archbishop Emeritus of Perugia


Events

DateAgeEventTitle
28 Sep 1889BornBologna
21 Dec 191223.2Ordained PriestPriest
18 Apr 195161.6AppointedBishop of Rieti, Italy
10 Jun 195161.7Ordained BishopBishop of Rieti, Italy
17 Dec 195970.2AppointedArchbishop of Perugia, Italy
1965²75.3AppointedApostolic Administrator of Gubbio, Italy
1967²77.3AppointedApostolic Administrator of CittÓ di Castello, Italy
1967²77.3AppointedApostolic Administrator of CittÓ della Pieve, Italy
1968²78.3ResignedApostolic Administrator of Gubbio, Italy
1968²78.3ResignedApostolic Administrator of CittÓ di Castello, Italy
1968²78.3ResignedApostolic Administrator of CittÓ della Pieve, Italy
15 Oct 196879.0RetiredArchbishop of Perugia, Italy
15 Oct 196879.0AppointedTitular Archbishop of Darnis
14 Dec 197081.2ResignedTitular Archbishop of Darnis
15 May 197383.6DiedArchbishop Emeritus of Perugia, Italy

Note(s): ² Month Uncertain

MicroData Summary for Raffaele Baratta:
Archbishop Raffaele Baratta (born , died ) Archbishop Emeritus of Perugia

  • a priest for 60.4 years
  • a bishop for 21.9 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b/c2+: Revue des Ordinations ╔piscopales, Issue 1951, Number 53

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013