Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Franco Costa

Deceased

Bishop Emeritus of Crema

Titular Archbishop of EmmaŘs


Events

DateAgeEventTitle
6 Jun 1904BornGenova
30 May 193127.0Ordained PriestPriest
17 Apr 196358.9AppointedBishop of Crema, Italy
2 Jun 196359.0Ordained BishopBishop of Crema, Italy
18 Dec 196359.5ResignedBishop of Crema, Italy
18 Dec 196359.5AppointedTitular Archbishop of EmmaŘs
22 Jan 197772.6DiedBishop Emeritus of Crema, Italy

MicroData Summary for Franco Costa:
Archbishop Franco Costa (born , died ) Bishop Emeritus of Crema

  • a priest for 45.6 years
  • a bishop for 13.6 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • c2+: Revue des Ordinations ╔piscopales, Issue 1963
  • ob/c2: Le Petit Episcopologe, Issue 115

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2014
code: v2.9.8, 8 Mar 2014; data: 12 May 2014