Catholic-Hierarchy DC

Bishop Jean-Baptiste Victor Fauret, C.S.Sp. †

Deceased

Bishop Emeritus of Pointe-Noire, Congo


Events

DateAgeEventTitle
8 Oct 1902Born
11 Jul 192623.7Ordained DeaconDeacon of Congregation of the Holy Spirit
28 Oct 192624.0Ordained PriestPriest of Congregation of the Holy Spirit
13 Feb 194744.3AppointedVicar Apostolic of Pointe-Noire, Congo
13 Feb 194744.3AppointedTitular Bishop of Araxa
29 May 194744.6Ordained BishopTitular Bishop of Araxa
14 Sep 195552.9AppointedBishop of Pointe-Noire, Congo
5 Jun 197572.6ResignedBishop of Pointe-Noire, Congo
14 Sep 198481.9DiedBishop Emeritus of Pointe-Noire, Congo

MicroData Summary for Jean-Baptiste Victor Fauret (VIAF: 187532175)
Bishop Jean-Baptiste Victor Fauret C.S.Sp. (born , died ) Bishop Emeritus of Pointe-Noire

EventPlace
Birth PlaceMarsous, Diocese of Tarbes et Lourdes, France
Ordained DeaconSeminary of the Missions, Chapel, Chevilly-Larue, Archdiocese of Paris, France
Ordained PriestSeminary of the Missions, Chapel, Chevilly-Larue, Archdiocese of Paris, France
Ordained BishopRosary, Basilica, Lourdes, Diocese of Tarbes et Lourdes, France
Death PlaceChevilly-Larue, Diocese of Créteil, France
Buried Place (Original)Spiritan Community, Cemetery, Chevilly-Larue, Diocese of Créteil, France

  • a priest for 57.8 years
  • a bishop for 37.2 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • c2+: LC
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1947, Number 48
  • od/c01/loc: AJ, 3 Jul 2018

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2018
Code: web_b, v3.1.9, 28 Apr 2018; Data: 19 Jul 2018

Quantcast