Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Vincenzo Di Mauro

Bishop Emeritus of Vigevano


Events

DateAgeEventTitle
1 Dec 1951 BornMonza
12 Jun 197624.5Ordained PriestPriest of Milano {Milan}, Italy
3 Sep 200755.8AppointedSecretary of the Prefecture for the Economic Affairs of the Holy See
3 Sep 200755.8AppointedTitular Bishop of Arpi
29 Sep 200755.8Ordained BishopTitular Bishop of Arpi
22 Nov 201059.0AppointedCoadjutor Bishop of Vigevano, Italy
22 Nov 201059.0AppointedArchbishop (Personal Title)
12 Mar 201159.3SucceededBishop of Vigevano, Italy
21 Jul 201260.6ResignedBishop of Vigevano, Italy

MicroData Summary for Vincenzo Di Mauro:
Archbishop Vincenzo Di Mauro (born ) Bishop Emeritus of Vigevano

Please contact the Archbishop through the Diocese of Vigevano.

  • a priest for years
  • a bishop for years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b: Bollettino, 3 Sep 2007
  • ab: Bollettino, 22 Nov 2010
  • s: Bollettino, 12 Mar 2011
  • r: Bollettino, 21 Jul 2012
  • ob/c2+: Le Petit Episcopologe, Issue 190, Number 15,528

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013