Catholic-Hierarchy DC

Bishop Vitalis Djebarus, S.V.D. †

Deceased

Bishop of Denpasar


Events

DateAgeEventTitle
26 Feb 1929BornWangkung
14 Jan 195929.8Ordained PriestPriest of Society of the Divine Word
17 Mar 197344.0AppointedBishop of Ruteng, Indonesia
5 May 197344.1Ordained BishopBishop of Ruteng, Indonesia
4 Sep 198051.5AppointedBishop of Denpasar, Indonesia
22 Sep 199869.5DiedBishop of Denpasar, Indonesia

MicroData Summary for Vitalis Djebarus:
Bishop Vitalis Djebarus S.V.D. (born , died ) Bishop of Denpasar

  • a priest for 39.6 years
  • a bishop for 25.3 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • d: Le Petit Episcopologe, Issue 154, Necrology (back)

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2015
Code: web_b, v3.0.2, 19 Jan 2015; Data: 30 Jan 2015