Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Evelio Díaz y Cía

Deceased

Archbishop Emeritus of San Cristobal de la Habana


Events

DateAgeEventTitle
17 Feb 1902BornSan Cristóbal
12 Sep 192624.5Ordained PriestPriest of San Cristobal de la Habana, Cuba
26 Dec 194139.8AppointedBishop of Pinar del Rio, Cuba
1 Mar 194240.0Ordained BishopBishop of Pinar del Rio, Cuba
21 Mar 195957.0AppointedAuxiliary Bishop of San Cristobal de la Habana, Cuba
21 Mar 195957.0AppointedTitular Bishop of Lamdia
14 Nov 195957.7AppointedCoadjutor Archbishop of San Cristobal de la Habana, Cuba
14 Nov 195957.7AppointedTitular Archbishop of Petra in Palaestina
20 Mar 196361.0SucceededArchbishop of San Cristobal de la Habana, Cuba
26 Jan 197067.9ResignedArchbishop of San Cristobal de la Habana, Cuba
26 Jan 197067.9AppointedTitular Archbishop of Celene
26 Nov 197068.7ResignedTitular Archbishop of Celene
21 Jul 198482.4DiedArchbishop Emeritus of San Cristobal de la Habana, Cuba

MicroData Summary for Evelio Díaz y Cía:
Archbishop Evelio Díaz y Cía (born , died ) Archbishop Emeritus of San Cristobal de la Habana

  • a priest for 57.8 years
  • a bishop for 42.3 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • c2+: CB
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1942, Number 12

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2015
Code: web_b, v3.0.2, 19 Jan 2015; Data: 30 Jan 2015