Catholic-Hierarchy DC

Bishop José Maximino Eusebio Domínguez y Rodríguez

Deceased

Bishop of Matanzas


Events

DateAgeEventTitle
29 May 1915BornLa Habana
13 Jun 194328.0Ordained PriestPriest of San Cristobal de la Habana, Cuba
31 Mar 196044.8AppointedAuxiliary Bishop of San Cristobal de la Habana, Cuba
31 Mar 196044.8AppointedTitular Bishop of Caeciri
15 May 196045.0Ordained BishopTitular Bishop of Caeciri
18 Jul 196146.1AppointedBishop of Matanzas, Cuba
11 Dec 198671.5DiedBishop of Matanzas, Cuba

MicroData Summary for José Maximino Eusebio Domínguez y Rodríguez:
Bishop José Maximino Eusebio Domínguez y Rodríguez (born , died ) Bishop of Matanzas

  • a priest for 43.5 years
  • a bishop for 26.6 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • c2+: CB
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1960, Number 56

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013