Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Jacques Louis Léon Delaporte

Deceased

Archbishop of Cambrai


Events

DateAgeEventTitle
11 Oct 1926BornRoye-sur-Matz
25 Jul 195528.8Ordained PriestPriest
22 Jun 197649.7AppointedAuxiliary Bishop of Nancy (-Toul), France
22 Jun 197649.7AppointedTitular Bishop of Diana
9 Oct 197650.0Ordained BishopTitular Bishop of Diana
25 Mar 198053.5AppointedArchbishop of Cambrai, France
21 Nov 199973.1DiedArchbishop of Cambrai, France

MicroData Summary for Jacques Louis Léon Delaporte:
Archbishop Jacques Louis Léon Delaporte (born , died ) Archbishop of Cambrai

  • a priest for 44.3 years
  • a bishop for 23.1 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • d: Le Petit Episcopologe, Issue 158, Necrology (back)

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013