Catholic-Hierarchy DC

Elia Cardinal Dalla Costa

Deceased

Archbishop of Firenze {Florence}

Cardinal-Priest of San Marco


Events

DateAgeEventTitle
14 May 1872BornVillaverla
25 Jul 189523.2Ordained PriestPriest of Vicenza, Italy
23 May 192351.0AppointedBishop of Padova {Padua}, Italy
12 Aug 192351.2Ordained BishopBishop of Padova {Padua}, Italy
7 Oct 192351.4InstalledBishop of Padova {Padua}, Italy
19 Dec 193159.6AppointedArchbishop of Firenze {Florence}, Italy
Jan 193259.6AppointedApostolic Administrator of Padova {Padua}, Italy
May 193260.0ResignedApostolic Administrator of Padova {Padua}, Italy
13 Mar 193360.8Elevated to Cardinal
13 Mar 193360.8AppointedCardinal-Priest of San Marco
22 Dec 196189.6DiedArchbishop of Firenze {Florence}, Italy

MicroData Summary for Elia Dalla Costa:
Cardinal Elia Dalla Costa (born , died ) Archbishop of Firenze {Florence}

  • a priest for 66.4 years
  • a bishop for 38.4 years
  • a cardinal for 28.8 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • c1: The Cardinals of the Holy Roman Church, 13 Mar 1933
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1923, Number 45

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.3, 27 Sep 2013; data: 11 Nov 2013