Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Karl Theodor von Dalberg

Deceased

Bishop of Worms

Bishop of Konstanz {Constance}

Bishop of Regensburg


Events

DateAgeEventTitle
8 Feb 1744BornMannheim
18 Jun 178743.4SelectedCoadjutor Bishop of Worms, Germany
3 Feb 178844.0Ordained PriestPriest of Worms, Germany
10 Mar 178844.1ConfirmedCoadjutor Bishop of Worms, Germany
10 Mar 178844.1AppointedTitular Archbishop of Tarsus
18 Jun 178844.4SelectedCoadjutor Bishop of Konstanz {Constance}, Germany
15 Jul 178844.4ConfirmedCoadjutor Bishop of Konstanz {Constance}, Germany
31 Aug 178844.6Ordained BishopTitular Archbishop of Tarsus
17 Jan 180055.9SucceededBishop of Konstanz {Constance}, Germany
25 Jul 180258.5SucceededBishop of Worms, Germany
1 Feb 180561.0AppointedBishop of Regensburg, Germany
10 Feb 181773.0DiedBishop of Worms, Germany

MicroData Summary for Karl Theodor von Dalberg:
Archbishop Karl Theodor von Dalberg (born , died ) Bishop of Worms

  • a priest for 29.0 years
  • a bishop for 28.4 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b: Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi, Volume 7, Page 318

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013