Catholic-Hierarchy DC

Bishop Stephan Alexander Würdtwein

Deceased

Auxiliary Bishop of Worms

Titular Bishop of Heliopolis in Augustamnica


Events

DateAgeEventTitle
12 Oct 1722BornAmorbach
18 Dec 174523.2Ordained PriestPriest of Mainz, Germany
18 Jul 178360.8AppointedAuxiliary Bishop of Worms, Germany
18 Jul 178360.8AppointedTitular Bishop of Heliopolis in Augustamnica
31 Aug 178360.9Ordained BishopTitular Bishop of Heliopolis in Augustamnica
11 Apr 179673.5DiedAuxiliary Bishop of Worms, Germany

MicroData Summary for Stephan Alexander Würdtwein:
Bishop Stephan Alexander Würdtwein (born , died ) Auxiliary Bishop of Worms

  • a priest for 50.3 years
  • a bishop for 12.6 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b: Die Bischöfe des Heiligen Römischen Reiches
  • b: Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013