Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Maurice Couture, R.S.V. †

Deceased

Archbishop Emeritus of Québec, Canada


Events

DateAgeEventTitle
3 Nov 1926Born
17 Jun 195124.6Ordained PriestPriest of Religieux de Saint Vincent de Paul
17 Jul 198255.7AppointedAuxiliary Bishop of Québec, Canada
17 Jul 198255.7AppointedTitular Bishop of Talaptula
22 Oct 198255.9Ordained BishopTitular Bishop of Talaptula
1 Dec 198862.0AppointedBishop of Baie-Comeau, Québec, Canada
13 Jan 198962.1InstalledBishop of Baie-Comeau, Québec, Canada
17 Mar 199063.3AppointedArchbishop of Québec, Canada
1 May 199063.4InstalledArchbishop of Québec, Canada
15 Nov 200276.0RetiredArchbishop of Québec, Canada
19 Jan 201891.2DiedArchbishop Emeritus of Québec, Canada

MicroData Summary for Maurice Couture (VIAF: 106054964)
Archbishop Maurice Couture R.S.V. (born , died ) Archbishop Emeritus of Québec

EventPlace
Birth PlaceSaint-Pierre-de-Broughton
Death PlaceSaint-François d’Assise, Hospital, Québec City, Archdiocese of Québec

  • a priest for 66.5 years
  • a bishop for 35.2 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • ob/c2: Le Petit Episcopologe, Issue 186, Deceased Cardinals (back)
  • d: CB, 19 Jan 2018

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2018
Code: web_b, v3.1.8, 1 Jan 2018; Data: 21 Jan 2018