Catholic-Hierarchy DC

Bishop Robert Marie Jean Victor (de Boissonneaux) de Chevigny, C.S.Sp. †

Deceased

Bishop Emeritus of Nouakchott, Mauritania


Events

DateAgeEventTitle
2 Aug 1920Born
29 Sep 194020.1ProfessedMember of Congregation of the Holy Spirit
4 Jul 194827.9Ordained DeaconDeacon of Congregation of the Holy Spirit
3 Oct 194828.1Ordained PriestPriest of Congregation of the Holy Spirit
21 Dec 197353.3AppointedBishop of Nouakchott, Mauritania
23 Feb 197453.5Ordained BishopBishop of Nouakchott, Mauritania
10 Jul 199574.9RetiredBishop of Nouakchott, Mauritania
11 Jun 201190.8DiedBishop Emeritus of Nouakchott, Mauritania

MicroData Summary for Robert Marie Jean Victor (de Boissonneaux) de Chevigny
Bishop Robert Marie Jean Victor (de Boissonneaux) de Chevigny C.S.Sp. (born , died ) Bishop Emeritus of Nouakchott

EventPlace
Birth PlaceBesançon, Archdiocese of Besançon, France
Ordained DeaconSeminary of the Missions, Chapel, Chevilly-Larue, Archdiocese of Paris, France
Ordained PriestSeminary of the Missions, Chapel, Chevilly-Larue, Archdiocese of Paris, France
Ordained BishopSeminary of the Missions, Chapel, Chevilly-Larue, Diocese of Créteil, France
Death PlaceChevilly-Larue, Diocese of Créteil, France

  • a priest for 62.6 years
  • a bishop for 37.3 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • d: Le Petit Episcopologe, Issue 208, Necrology (back)
  • ob/c2: Le Petit Episcopologe, Issue 175, Deceased Cardinals (back)
  • od/c01/loc: AJ, 17 Jul 2018

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2018
Code: web_b, v3.1.9, 28 Apr 2018; Data: 19 Jul 2018

Quantcast