Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Gabriele Giordano Caccia

Permanent Observer to United Nations

Titular Archbishop of Sepino


Events

DateAgeEventTitle
24 Feb 1958 Born
11 Jun 198325.2Ordained PriestPriest of Milano {Milan}, Italy
16 Jul 200951.3AppointedTitular Archbishop of Sepino
16 Jul 200951.3AppointedApostolic Nuncio to Lebanon
12 Sep 200951.5Ordained BishopTitular Archbishop of Sepino
12 Sep 201759.5AppointedApostolic Nuncio to Philippines
16 Nov 201961.7AppointedPermanent Observer to United Nations

MicroData Summary for Gabriele Giordano Caccia (VIAF: 285565783)
Archbishop Gabriele Giordano Caccia (born ) Permanent Observer of United Nations

EventPlace
Birth PlaceMilano, Archdiocese of Milano {Milan}, Italy
Ordained BishopSan Pietro, Basilica, Roma, Diocese of Roma {Rome}, Italy

Please contact the Archbishop through the Nunciature to United Nations.

  • a priest for years
  • a bishop for years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b: Bollettino, 16 Jul 2009
  • ob/c2+: Le Petit Episcopologe, Issue 199, Number 16,273
  • ab: Bollettino, 12 Sep 2017
  • ab: Bollettino, 16 Nov 2019

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current Only | Titular | Vacant | Structured View
Events: Overview | Recent | by Date | by Year | Necrology
Ad Limina | Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2019
Code: web_b, v3.2.5, 5 Oct 2019; Data: 16 Nov 2019

Quantcast