Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Joseph Butt

Deceased

Auxiliary Bishop Emeritus of Westminster, England

Titular Archbishop of Nicopsis


Events

DateAgeEventTitle
27 Mar 1869BornLondon
18 Jul 189728.3Ordained PriestPriest of Southwark, England, Great Britain
16 Jan 191141.8AppointedAuxiliary Bishop of Westminster, England, Great Britain
16 Jan 191141.8AppointedTitular Bishop of Cambysopolis
24 Feb 191141.9Ordained BishopTitular Bishop of Cambysopolis
23 Apr 193869.1RetiredAuxiliary Bishop of Westminster, England, Great Britain
23 Apr 193869.1AppointedTitular Archbishop of Nicopsis
23 Aug 194475.4DiedAuxiliary Bishop Emeritus of Westminster, England, Great Britain

MicroData Summary for Joseph Butt:
Archbishop Joseph Butt (born , died ) Auxiliary Bishop Emeritus of Westminster

  • a priest for 47.1 years
  • a bishop for 33.5 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1911, Number 18
  • b: Arundel to Zabi, Page 56

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2014
Code: web_b, v3.0.0, 8 Nov 2014; Data: 13 Nov 2014