Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Edward Myers

Deceased

Coadjutor Archbishop of Westminster, England

Titular Archbishop of Beroea


Events

DateAgeEventTitle
8 Sep 1875BornYork
7 Dec 190227.2Ordained PriestPriest
10 Jun 193256.8AppointedAuxiliary Bishop of Westminster, England, Great Britain
10 Jun 193256.8AppointedTitular Bishop of Lamus
25 Jul 193256.9Ordained BishopTitular Bishop of Lamus
20 Jan 195175.4AppointedCoadjutor Archbishop of Westminster, England, Great Britain
20 Jan 195175.4AppointedTitular Archbishop of Beroea
13 Sep 195681.0DiedCoadjutor Archbishop of Westminster, England, Great Britain

MicroData Summary for Edward Myers:
Archbishop Edward Myers (born , died ) Coadjutor Archbishop of Westminster

  • a priest for 53.8 years
  • a bishop for 24.1 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1932, Number 46

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2014
Code: web_b, v3.0.0, 8 Nov 2014; Data: 11 Nov 2014