Catholic-Hierarchy DC

Jean-de-Dieu-Raymond Cardinal de Boisgelin de Cucè

Deceased

Archbishop of Tours


Events

DateAgeEventTitle
27 Feb 1732BornRennes
176431.8Ordained PriestPriest
23 Dec 176432.8SelectedBishop of Lavaur, France
27 Mar 176533.0ConfirmedBishop of Lavaur, France
28 Apr 176533.1Ordained BishopBishop of Lavaur, France
4 Nov 177038.6SelectedArchbishop of Aix, France
27 Feb 177139.0ResignedBishop of Lavaur, France
17 Jun 177139.3ConfirmedArchbishop of Aix, France
7 Nov 180169.6ResignedArchbishop of Aix, France
12 Apr 180270.1SelectedArchbishop of Tours, France
16 Apr 180270.1ConfirmedArchbishop of Tours, France
17 Jan 180370.8Elevated to Cardinal
22 Aug 180472.4DiedArchbishop of Tours, France

Note(s): ⁶ Before

MicroData Summary for Jean-de-Dieu-Raymond de Boisgelin de Cucè:
Jean-de-Dieu-Raymond Cardinal de Boisgelin de Cucè (born , died ) Archbishop of Tours

  • a priest for 40.6 years
  • a bishop for 39.3 years
  • a cardinal for 1.5 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • c2: LC
  • b: Hierarchia Catholica, Volume 7, Page 381
  • b: Hierarchia Catholica, Volume 6, Page 92, and Page 433

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2015
Code: web_b, v3.0.2, 19 Jan 2015; Data: 30 Jan 2015