Catholic-Hierarchy DC

Bishop Bassano Staffieri

Deceased

Bishop Emeritus of La Spezia-Sarzana-Brugnato, Italy


Events

DateAgeEventTitle
6 Sep 1931Born
9 Jun 195523.7Ordained PriestPriest of Lodi, Italy
11 Jul 198957.8AppointedBishop of Carpi, Italy
9 Sep 198958.0Ordained BishopBishop of Carpi, Italy
24 Sep 198958.0InstalledBishop of Carpi, Italy
10 Jul 199967.8AppointedBishop of La Spezia-Sarzana-Brugnato, Italy
10 Oct 199968.0InstalledBishop of La Spezia-Sarzana-Brugnato, Italy
6 Dec 200776.2RetiredBishop of La Spezia-Sarzana-Brugnato, Italy
31 Jul 201886.9DiedBishop Emeritus of La Spezia-Sarzana-Brugnato, Italy

MicroData Summary for Bassano Staffieri (VIAF: 311398893)
Bishop Bassano Staffieri (born , died ) Bishop Emeritus of La Spezia-Sarzana-Brugnato

EventPlace
Birth PlaceZorlesco, Casalpusterlengo, Diocese of Lodi
Ordained PriestAssomption, Cathedral, Lodi, Diocese of Lodi
Ordained BishopAssomption, Cathedral, Lodi, Diocese of Lodi
Death PlaceLa Spezia, Diocese of La Spezia-Sarzana-Brugnato

  • a priest for 63.1 years
  • a bishop for 28.8 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • r: Bollettino, 6 Dec 2007
  • ob/c2+: Le Petit Episcopologe, Issue 119, Number 10,666
  • ob/c2: Le Petit Episcopologe, Issue 148, Deceased Cardinals (back)
  • d: CB, 31 Jul 2018
  • i/loc: AM, 1 Aug 2018

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2018
Code: web_b, v3.1.9, 28 Apr 2018; Data: 4 Aug 2018

Quantcast